حالت نمایش:  

 
 09/02/1396    جستجو ورود به سايت  ثبت نام كاربر   
  
 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 آلومينيوم
 

آلومينيوم و صنايع ساختمانی

 

تعریف آلومینیوم
 

 دومین عضو از گروه سوم جدول تناوبی، فلزی پرمصرف است که عنصردوم از گروه سوم جدول تناوبیمی‌باشد. آلومینیوم (Al) آلومینیوم فلزی است که در کشور ما تولید می‌شود و در میان عنصرهای فلزی هم گروه خود بیشترین اهمیت را دارد. آلومینیوم به حالت آزاد در طبیعت یافت و سیلیسیم ، فراوان‌ترین عنصر در پوسته زمین است اکسیژن نمی‌شود، اما ترکیبهای آن فراوان است.

استخراج آلومینیوم
 
آلومینیوم در صنعت بوسیله‌ الکترولیز اکسید آلومینیوم مذاب تهیه می‌شود. اکسید آلومینیوم از بوکسیت که ‌اکسید آلومینیوم آبپوشیده و ناخالص است، بدست می‌آید. ناخالصیهای بوکسیت بطور عمده ، هماتیت و سیلیس است. برای جداسازی آلومینیوم با توجه به خصلت بازی اکسید آهن(III) ، خصلت اسیدی اکسید سیلسیم (سیلیس) و خصلت آمفوتری اکسید آلومینیوم ، از سود سوزآوراستفاده می‌کنند.
 
اکسید آلومینیوم و سیلیس در محلول غلیظ سود حل می‌شوند. اکسید آهن (III) را بوسیله صافی جدا می‌کنند، سپس دی‌اکسید کربنرا از محلول عبور می‌دهند. دی‌اکسید کربن با آب ، اسید ضعیف اسید کربنیک را تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب ، اکسید آلومینیوم رسوب می‌کند و یون سیلیکات در محلول باقی می‌ماند. اکسید آلومینیوم را در کریولیت مذاب(Na3AlF6) که دمای ذوب آن از اکسید آلومینیوم کمتر است، حل می‌کنند. دمای الکترولیت مذاب حدود 850 درجه سانتی‌گراد است.

یون Al+3 در کاتدسلول الکترولیز که ‌از جنس گرافیتاست، کاهش یافته ، بصورت آلومینیوم مذاب در ته سلول جمع می‌شود. در آند نیز اکسیژن آزاد می‌شود. آند نیز از جنس گرافیت است. اکسیژن در دمای زیاد با کربنترکیب شده ، اکسیدهای کربن تشکیل می‌دهد. از این رو ، آند می‌سوزد و هرچند مدت یک بار آن را تعویض می‌کنند.
موارد استفاده آلومینیوم
آلومینیوم یکی از فلزهای ساختمانی است و آن را با فلزهای مختلف به صورت آلیاژ در می‌آورند و در صنایع هواپیما سازی ، موتور اتومبیل و ساخت در و پنجره بکار می‌برند. همچنین ، آلومینیوم برای ساخت قوطی‌های نوشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آلومینیوم برای تولید فویلهای آلومینیومی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 هزینه تولید آلومینیوم و مشکلات زیست محیطی
·     منابع آلومینیوم در طبیعت از منابع تجدیدناپذیر به شمار می‌آیند. به ‌این معنا که طبیعت راهی برای تولید مجدد این منبع ندارد. از طرف دیگر ، تولید آلومینیوم به مصرف الکتریکی بسیار زیادی نیاز دارد. با توجه به ‌اینکه آلومینیوم مصرفی ، سرانجام بصورت زباله به طبیعت راه پیدا می‌کند، مساله بازگردانی آلومینیوم از نظر حفظ محیط زیست حائز اهمیت و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه ‌است. مثلا هزینه لازم برای جمع‌آوری قوطی‌های نوشابه ، انرژی الکتریکی مصرفی برای ذوب این قوطی‌ها و ساخت مجدد آنها حدود 5 درصد هزینه ‌استخراج آلومینیوم از بوکسیت است. انجام این کار
·         به حفظ طولانی‌تر منابع بوکسیت
·         به حفظ منابع سوختهای فسیلی که باید برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز کارخانه‌های تولید آلومینیوم بکار رود
·         به کاهش مواد آلاینده‌ای که در نتیجه ‌احتراق سوختهای فسیلی در فضا پراکنده می‌شوند
و در نهایت به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.
 
بازگردانی آلومینیوم امروزه در بسیاری از کشورهای صنعتی که مصرف آلومینیوم در آنها بخصوص به‌صورت قوطی‌های نوشابه زیاد است، انجام می‌گیرد.

 

در طی جنگ جهانی اول و دوم، آلومینیوم به مقدار قابل توجهی تولید و به عنوان ماده سبك و مناسب در ساخت هواپیماهی جنگی به كار گرفته شد.
صنایع آلومینیوم سازی در این زمان پیشرفت چشمگیری یافتند. بعد از جنگ جهانی كشورهایی همچون كانادا و آمریكا كه اكنون صاحب صنایع عظیمی در زمینه آلومینیوم هستند و گستره عظیمی از این صنعت را در اختیار دارند متوجه اهمیت كاربرد آلومینیوم در سایر صنایع و از جمله در ساختمان سازی شدند.
آلومینیوم به دلیل خواص ویژه ای كه دارد توانسته است طی 50 سال اخیر پیشرفت چشمگیری را در صنایع ساختمانی پیدا كند. چنانچه میزان مصرف آن از سال 1960 تا سال 1998 روند صعودی داشته است.
امروزه حدود 35 در صد از آلومینیوم تولیدی دنیا در صنایع ساختمانی مصرف می شود. آلومینیوم به اشكال مختلف در ساختمان به كار می رود. آلومینیوم اكسترود شده، نورد شده و ریختگی برای ساخت قالب های در و پنجره، سقف، كف كاذب، نما، یراق آلات، پرده دیواری، سیستمهای حرارتی و تهویه ای، پرده و حفاظ ، سایبان و پارتیشن ها و پانل ها، ساختمان های پیش ساخته ، خانه های سبز و داربست ها استفاده می شود. مهمترین دلیلی كه باعث شده تا آلومینیوم با این وسعت و به این اندازه در صنایع ساختمانی به كار رود عبارتند از مواردی كه در ذیل اشاره می شود :
سبكی و وزن كم تجهیزات آلومینیومی فاكتور بسیار مهمی در كاربردهای مهندسی ساختمان محسوب می شود ، آلومینیوم فلزی است با وزنی حدود یك سوم وزن فولاد،  ین سبك وزنی و همچنین قابلیت شكل پذیری بالا ، آلومینیوم را فلزی مناسب جهت ساخت در و پنجره تبدیل نموده است. موارد آلومینیومی مصرفی در ساختمان طول عمر بالایی داشته و به تعمیر و نگهداری نیازی ندارند. لیكن آلومینیوم موجب می شود خطرات احتمالی ناشی از زلزله به حداقل برسد. همچنین بار استاتیكی وارد بر ساختمان كم گردد و در نتیجه مصالح مورد نیاز نیز كاهش یابد و فشار كمتری به پی ساختمان وارد شود و فونداسیون ساختمان را بتوان با مواد كمتری طراحی كرد.
نسبت استحكام به وزن بالای آلومینیوم از خواصی است كه در صنعت ساختمان سازی اهمیت ویژه ای را به آلومینیوم می دهد. آلومینیوم دارای چگالی حدود 2/7 گرم بر سانتی متر مكعب است، یعنی حدود یك سوم چگالی فولاد ، استحكام آلیاژهای آلومینیوم را نیز می توان با انتخاب آلیاژ مناسب و گاه با اعمال عملیات حرارتی خاص به حد استحكام فولاد رساند ، در نتیجه می توان آلومینیوم با استحكام و سختی بالا به دست آورد و در ساخت حمایل ها و فرم های پنجره ها و درها استفاده كرد. سختی و استحكام مواد آلومینیومی باعث می شود كه یك نوار باریك برای قاب آلومینیومی بتواند در مقابل بارها و تنش های اعمالی پایدار بماند و این مورد در ساختمان های بلند از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا پایداری و ثبات استاتیكی از خواص ضروری برای پنجره ها، سردرها و سایبانها محسوب می شوند. سردرهای آلومینیومی به عنوان پوششی در مقابل نور و حرارت به كار می روند و كاربرد آنها در ساختمان های غیر مسكونی بیشتر می باشد. این پوشش ها باعث افزایش عمر ساختمان می شوند، خواص عایق بندی مناسب را فراهم می كنند و بازده بهره برداری از انرژی را تقویت می كنند.
نسبت استحكام به وزن بالای آلومینیوم ، باعث شده كه این فلز به عنوان ماده مناسب برای كاربرد در نماسازی مطرح باشد. علاوه بر آن موجب كاهش هزینه های حمل و انتقال تجهیزات می شود. وزن كم محصولات آلومینیومی جابه جایی آن را از مكانی به مكان دیگر تسهیل می نماید. پانل های رول شده با وزن مخصوص كم، قابل جابجایی با دست می باشند و نیاز به تجهیزات عظیم و سنگین ندارند. سازه های سبك و پارتیشن های آلومینیومی به راحتی قابل اتصال و جابجایی می باشند و نصب آنها با سرعت و سهولت امكان پذیر است.
یكی دیگر از خواص آلومینیوم در صنایع ساختمانی قرار گرفتن آلومینیوم در زمره مواد غیر مشتعل می باشد زیرا كه آلومینیوم نمی سوزد و قابل اشتعال نیست و در آتش سوزی در زمره مواد غیر مشتعل شونده دسته بندی می شود.
آلومینیوم در 650 درجه سانتی گراد ذوب می شود كه تا رسیدن به این دما به زمان نسبتاً زیادی نیاز است. در یك آتش سوزی بزرگ این خاصیت یك مزیت مهم به شمار می رود زیرا كه انرژی آتش صرف ذوب و گرم كردن آلومینیوم می شود. سقفهای صنعتی و دیوارهای خارجی ساخته شده از پانل های نازك آلومینیوم طوری طراحی می شوند كه در یک آتش سوزی بزرگ ذوب شوند.
در نتیجه ساختمان باز شده، گرما و دود آزاد شده و اجازه خروج پیدا می كند و در نتیجه دمای اعمال شده به ساختار كم می شود و خاموش كردن آتش آسانتر انجام می گیرد. در نتیجه سازه اصلی ساختمان سالم باقی می ماند. خطرات ریزش نیز كمتر می شود و در ضمن نیاز به بازسازی كامل سازه ها بعد از آتش سوزی نیز از بین می رود. علاوه بر مسائل فوق نكته مهم این است كه آلومینیوم در حین گرم شدن و حتی ذوب شدن هیچ نوع گاز و دود خطرناك و سمی تولید نمی كند ، در نتیجه در مقایسه با در و پنجره های چوبی و یا PVCبدلیل عدم تولید گاز یا دود خطرناك از كیفیت بالاتری برخوردار است.
آلومینیوم سخت، محكم و پایدار است و یكی از مزایای پنجره های آلومینیومی بر پنجره هایی از جنس چوبی و یا وینیلی(PVC) سختی آنها است. آلومینیوم تقریباً 2/23 برابر سخت تر از وینیل و 2/7 برابر سخت تر از چوب است.
لذا در و پنجره و سازه های آلومینیومی در برابر كج شدن و اعوجاج ناشی از تحرك ساختمان مشكلی از خود نشان نمی دهند و در برابر بارهای اعمالی تغییر شكل نداده و دفورمه نمی شوند.
بر خلاف سایر موارد مصالح ساختمانی، آلومینیوم از عمری طولانی و نامحدود برخوردار است و دوام و پایداری آن از سایر مواردی كه در اطرافمان هر روز می بینیم بیشتر می باشد. در این مورد مثالهای شناخته شده زیادی وجود دارد كه نشان از عمر طولانی این فلز دارند.
آلومینیوم نصب شده در گنبد كلیسای  San RomesGieacchinoدر یك قرن پیش ، اجزاء ساختمانی نصب شده در ساختمان امپراطوری نیویورك در سال 1953 ( اولین ساختمانی كه از آلومینیوم آندایز شده در آن استفاده شد ) و یا مجسمه واقع در سیرك لندن كه قدمت آن به صد سال پیش بر می گردد ، نمونه های جالب و تاریخی در این زمینه می باشند.
آلومینیوم رطوبت را جذب نمی كند ، متورم نمی شود ، ترك نمی خورد ، شكافته و پاره نمی شود ، منقبض نمی شود و قابل فاسد شدن نیست. آلومینیوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش به هیچ گونه پوششی نیاز ندارد.
محصولات مصرفی آلومینیوم در ساختمان به صورت آلیاژهای آلومینیوم می باشند كه به صورت ریختگی یا فولادی بوده و حاوی عناصری مثل منگنز ، منیزیم و سیلیسیم می باشند. وجود این عناصر به صورت آلیاژی باعث یجاد خواص پایداری و دوام و مقاومت در برابر اتمسفر و هوا و استحكام بالا تاحد فولاد می شود.
یكی دیگر از خواص فوق العاده آلومبنبوم مقاومت به خوردگی آن است. اكسید طبیعی كه همواره در سطح آلومینیوم وجود دارد مانع و سد بزرگی در برابر انواع مواد خورنده محسوب می شود. لایه اكسید تشكیل شده ، نازك ، مستحكم و غیر متخلخل است و نقش پوشش را بازی می كند. لذا در ساخت اجزایی از ساختمان كه تنها یك بار قابل چك كردن هستند و بعد از آن امكان بازدید آنها وجود ندارد، مناسب می باشد. آلومینیوم در برابر رطوبت و اتمسفر هوا مقاوم است و خورده نمی شود، لذا بهترین ماده برای ساخت در و پنجره و سایر تجهیزات ساختمانی در مناطق مرطوب و شرجی و نواحی ساحلی می باشد. علاوه بر آن مواد آلوده كننده ای مثل آمونیومNH4، منوكسید كربن و دی اكسید كربن تاثیر بسیار كمی بر آلومینیوم دارند. همچنین تاثیر كمی كه كلرید سدیم بر آلومینیوم دارد باعث استفاده این فلز در سازه های دریایی و مناطق ساحلی گشته است. فویل های آلومینیومی معمولاً بری محافظت از سایر مواد ساختمانی به كار می روند.
مثلاً فویل به پانل های ساختمانی " لامینه " چسبانده می شود و همچون یك پوشش از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری می كند.
آلومینیوم فلزی است كه آندایز می شود، یعنی آلومینیوم به عنوان آند قرار گرفته با اعمال جریان الكتریكی ، یك لایه اكسید بر سطح آن ایجاد می كنند كه ضخامت این لایه بیشتر از لایه اكسید طبیعی است و در ضمن به آلومینیوم قابلیت رنگ پذیری می دهد.
طی پروسه آندایزینگ می توان آلومینیوم را به رنگهای زیبایی در آورد و به آن زیبایی و استحكام بخشید ، در نتیجه طرحی زیبا و جذاب تولید می شود كه سطح آن به آسانی با آب گرم قابل شتشو است و نیاز به هیچ تمیزكاری و نگهداری ندارد و به طور طبیعی مقاوم به خوردگی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    در اينجا اسامي برخي از همكاران صنعت آلومينيوم را ذكر مي كنيم.

همكاران صنعت آلومينيوم

رديف
نام واحد
نام مدیر
همراه
تلفن
پيش‌شماره
1
آل‌كويست
رضا خوش‌نظر
09123156173
 
 
2
آلومينيوم‌ايران(ايرالكو)
مرتضي مرجاني
 
4130231
4130430
0861
3
آميژه ساز اراك
افسانه محبي
 
4131432
4131434
0861
4
آميژه ساز اراك
افسانه محبي
 
6-88798224
88798227
021
5
صنايع‌شمش‌‌ايران‌زمين
 
 
33340254
021
6
درستكار
محمد‌علي‌شيرازي
 
33860523
021
7
ذوب‌روي‌بافق
 
 
88412409
021
8
ذوب‌واحياي‌روي‌قشم،مجتمع
سيد‌مهدي‌خضري
 
22012237
22015275
021
9
زرين
 
 
66802879
021
10
طاهري
علي طاهري
 
33972541
33972541
021
11
عصر صنعت اشراق
سيدحسين‌شريعت
09121307209
9-77203718
77892045
021
12
نجيمي
اكبرنجيمي
 
8-33953757
33909665
021
13
نورسنوح
غلام‌رضا رفيع
 
88914220-1
88891668
021
14
نوين‌گدازامين
رضايي
 
88540517-8
88506406
021
15
آزادگان كوير
جدي
 
44087697
021
16
آسايش‌سازه
عليرضا قاسم‌زاده
 
88672581-3
021
17
آلوپروفال
حسن منتظري
 
55759194-5
55716674
021
18
آلومرول
مازندراني
 
88723341
88710715
021
19
آلومينات
 
 
22049928
22018960
021
20
آلومينيوم ايران(ايرالكو)
مرجاني
 
22258722-3
22261969
021
21
آليران
 
 
66614954
66612887
021
22
اكستروژن‌مهدي‌صنايع
‌‌‌‌
علي‌اكبر زاغري
09121161665
56232295
021
23
الون فلز
مهرداد عجمي
 
66807750-3
66807383
021
24
ايران قالب
 
 
66806760
66805499
021
25
برادران صادقي
صادقي
 
55705105
021
26
پارس آلومينيوم
 
 
66825810
66802625
021
27
پارس دكور
محسن رستم‌نژاد
09121091429
55644180
55644134
021
28
بوبان
آرمان
 
66691013
66691012
021
29
جم
موسي صادقي
09121036878
55738246
55714819
021
30
الومينيوم افتخاري
اصغر افتخاري
09125282248
4323523
0229
31
استقلال نوين
رستم خاني
09123588015
66794458
66794459  
021
32
فروشگاه آلومينيوم رمضاني
حميد رمضاني
09121726211
55253161
021
33
آلومينيوم اشکان
ايوبيان
09123787397
55253068
55279805
021
34
دکور آرمينا
احمد زينلي
09121948975
55252580
021
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آلومينيوم و صنايع ساختمانی

 

تعریف آلومینیوم
 

 دومین عضو از گروه سوم جدول تناوبی، فلزی پرمصرف است که عنصردوم از گروه سوم جدول تناوبیمی‌باشد. آلومینیوم (Al) آلومینیوم فلزی است که در کشور ما تولید می‌شود و در میان عنصرهای فلزی هم گروه خود بیشترین اهمیت را دارد. آلومینیوم به حالت آزاد در طبیعت یافت و سیلیسیم ، فراوان‌ترین عنصر در پوسته زمین است اکسیژن نمی‌شود، اما ترکیبهای آن فراوان است.

استخراج آلومینیوم
 
آلومینیوم در صنعت بوسیله‌ الکترولیز اکسید آلومینیوم مذاب تهیه می‌شود. اکسید آلومینیوم از بوکسیت که ‌اکسید آلومینیوم آبپوشیده و ناخالص است، بدست می‌آید. ناخالصیهای بوکسیت بطور عمده ، هماتیت و سیلیس است. برای جداسازی آلومینیوم با توجه به خصلت بازی اکسید آهن(III) ، خصلت اسیدی اکسید سیلسیم (سیلیس) و خصلت آمفوتری اکسید آلومینیوم ، از سود سوزآوراستفاده می‌کنند.
 
اکسید آلومینیوم و سیلیس در محلول غلیظ سود حل می‌شوند. اکسید آهن (III) را بوسیله صافی جدا می‌کنند، سپس دی‌اکسید کربنرا از محلول عبور می‌دهند. دی‌اکسید کربن با آب ، اسید ضعیف اسید کربنیک را تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب ، اکسید آلومینیوم رسوب می‌کند و یون سیلیکات در محلول باقی می‌ماند. اکسید آلومینیوم را در کریولیت مذاب(Na3AlF6) که دمای ذوب آن از اکسید آلومینیوم کمتر است، حل می‌کنند. دمای الکترولیت مذاب حدود 850 درجه سانتی‌گراد است.

یون Al+3 در کاتدسلول الکترولیز که ‌از جنس گرافیتاست، کاهش یافته ، بصورت آلومینیوم مذاب در ته سلول جمع می‌شود. در آند نیز اکسیژن آزاد می‌شود. آند نیز از جنس گرافیت است. اکسیژن در دمای زیاد با کربنترکیب شده ، اکسیدهای کربن تشکیل می‌دهد. از این رو ، آند می‌سوزد و هرچند مدت یک بار آن را تعویض می‌کنند.
موارد استفاده آلومینیوم
آلومینیوم یکی از فلزهای ساختمانی است و آن را با فلزهای مختلف به صورت آلیاژ در می‌آورند و در صنایع هواپیما سازی ، موتور اتومبیل و ساخت در و پنجره بکار می‌برند. همچنین ، آلومینیوم برای ساخت قوطی‌های نوشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آلومینیوم برای تولید فویلهای آلومینیومی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 هزینه تولید آلومینیوم و مشکلات زیست محیطی
·     منابع آلومینیوم در طبیعت از منابع تجدیدناپذیر به شمار می‌آیند. به ‌این معنا که طبیعت راهی برای تولید مجدد این منبع ندارد. از طرف دیگر ، تولید آلومینیوم به مصرف الکتریکی بسیار زیادی نیاز دارد. با توجه به ‌اینکه آلومینیوم مصرفی ، سرانجام بصورت زباله به طبیعت راه پیدا می‌کند، مساله بازگردانی آلومینیوم از نظر حفظ محیط زیست حائز اهمیت و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه ‌است. مثلا هزینه لازم برای جمع‌آوری قوطی‌های نوشابه ، انرژی الکتریکی مصرفی برای ذوب این قوطی‌ها و ساخت مجدد آنها حدود 5 درصد هزینه ‌استخراج آلومینیوم از بوکسیت است. انجام این کار
·         به حفظ طولانی‌تر منابع بوکسیت
·         به حفظ منابع سوختهای فسیلی که باید برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز کارخانه‌های تولید آلومینیوم بکار رود
·         به کاهش مواد آلاینده‌ای که در نتیجه ‌احتراق سوختهای فسیلی در فضا پراکنده می‌شوند
و در نهایت به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.
 
بازگردانی آلومینیوم امروزه در بسیاری از کشورهای صنعتی که مصرف آلومینیوم در آنها بخصوص به‌صورت قوطی‌های نوشابه زیاد است، انجام می‌گیرد.

 

در طی جنگ جهانی اول و دوم، آلومینیوم به مقدار قابل توجهی تولید و به عنوان ماده سبك و مناسب در ساخت هواپیماهی جنگی به كار گرفته شد.
صنایع آلومینیوم سازی در این زمان پیشرفت چشمگیری یافتند. بعد از جنگ جهانی كشورهایی همچون كانادا و آمریكا كه اكنون صاحب صنایع عظیمی در زمینه آلومینیوم هستند و گستره عظیمی از این صنعت را در اختیار دارند متوجه اهمیت كاربرد آلومینیوم در سایر صنایع و از جمله در ساختمان سازی شدند.
آلومینیوم به دلیل خواص ویژه ای كه دارد توانسته است طی 50 سال اخیر پیشرفت چشمگیری را در صنایع ساختمانی پیدا كند. چنانچه میزان مصرف آن از سال 1960 تا سال 1998 روند صعودی داشته است.
امروزه حدود 35 در صد از آلومینیوم تولیدی دنیا در صنایع ساختمانی مصرف می شود. آلومینیوم به اشكال مختلف در ساختمان به كار می رود. آلومینیوم اكسترود شده، نورد شده و ریختگی برای ساخت قالب های در و پنجره، سقف، كف كاذب، نما، یراق آلات، پرده دیواری، سیستمهای حرارتی و تهویه ای، پرده و حفاظ ، سایبان و پارتیشن ها و پانل ها، ساختمان های پیش ساخته ، خانه های سبز و داربست ها استفاده می شود. مهمترین دلیلی كه باعث شده تا آلومینیوم با این وسعت و به این اندازه در صنایع ساختمانی به كار رود عبارتند از مواردی كه در ذیل اشاره می شود :
سبكی و وزن كم تجهیزات آلومینیومی فاكتور بسیار مهمی در كاربردهای مهندسی ساختمان محسوب می شود ، آلومینیوم فلزی است با وزنی حدود یك سوم وزن فولاد،  ین سبك وزنی و همچنین قابلیت شكل پذیری بالا ، آلومینیوم را فلزی مناسب جهت ساخت در و پنجره تبدیل نموده است. موارد آلومینیومی مصرفی در ساختمان طول عمر بالایی داشته و به تعمیر و نگهداری نیازی ندارند. لیكن آلومینیوم موجب می شود خطرات احتمالی ناشی از زلزله به حداقل برسد. همچنین بار استاتیكی وارد بر ساختمان كم گردد و در نتیجه مصالح مورد نیاز نیز كاهش یابد و فشار كمتری به پی ساختمان وارد شود و فونداسیون ساختمان را بتوان با مواد كمتری طراحی كرد.
نسبت استحكام به وزن بالای آلومینیوم از خواصی است كه در صنعت ساختمان سازی اهمیت ویژه ای را به آلومینیوم می دهد. آلومینیوم دارای چگالی حدود 2/7 گرم بر سانتی متر مكعب است، یعنی حدود یك سوم چگالی فولاد ، استحكام آلیاژهای آلومینیوم را نیز می توان با انتخاب آلیاژ مناسب و گاه با اعمال عملیات حرارتی خاص به حد استحكام فولاد رساند ، در نتیجه می توان آلومینیوم با استحكام و سختی بالا به دست آورد و در ساخت حمایل ها و فرم های پنجره ها و درها استفاده كرد. سختی و استحكام مواد آلومینیومی باعث می شود كه یك نوار باریك برای قاب آلومینیومی بتواند در مقابل بارها و تنش های اعمالی پایدار بماند و این مورد در ساختمان های بلند از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا پایداری و ثبات استاتیكی از خواص ضروری برای پنجره ها، سردرها و سایبانها محسوب می شوند. سردرهای آلومینیومی به عنوان پوششی در مقابل نور و حرارت به كار می روند و كاربرد آنها در ساختمان های غیر مسكونی بیشتر می باشد. این پوشش ها باعث افزایش عمر ساختمان می شوند، خواص عایق بندی مناسب را فراهم می كنند و بازده بهره برداری از انرژی را تقویت می كنند.
نسبت استحكام به وزن بالای آلومینیوم ، باعث شده كه این فلز به عنوان ماده مناسب برای كاربرد در نماسازی مطرح باشد. علاوه بر آن موجب كاهش هزینه های حمل و انتقال تجهیزات می شود. وزن كم محصولات آلومینیومی جابه جایی آن را از مكانی به مكان دیگر تسهیل می نماید. پانل های رول شده با وزن مخصوص كم، قابل جابجایی با دست می باشند و نیاز به تجهیزات عظیم و سنگین ندارند. سازه های سبك و پارتیشن های آلومینیومی به راحتی قابل اتصال و جابجایی می باشند و نصب آنها با سرعت و سهولت امكان پذیر است.
یكی دیگر از خواص آلومینیوم در صنایع ساختمانی قرار گرفتن آلومینیوم در زمره مواد غیر مشتعل می باشد زیرا كه آلومینیوم نمی سوزد و قابل اشتعال نیست و در آتش سوزی در زمره مواد غیر مشتعل شونده دسته بندی می شود.
آلومینیوم در 650 درجه سانتی گراد ذوب می شود كه تا رسیدن به این دما به زمان نسبتاً زیادی نیاز است. در یك آتش سوزی بزرگ این خاصیت یك مزیت مهم به شمار می رود زیرا كه انرژی آتش صرف ذوب و گرم كردن آلومینیوم می شود. سقفهای صنعتی و دیوارهای خارجی ساخته شده از پانل های نازك آلومینیوم طوری طراحی می شوند كه در یک آتش سوزی بزرگ ذوب شوند.
در نتیجه ساختمان باز شده، گرما و دود آزاد شده و اجازه خروج پیدا می كند و در نتیجه دمای اعمال شده به ساختار كم می شود و خاموش كردن آتش آسانتر انجام می گیرد. در نتیجه سازه اصلی ساختمان سالم باقی می ماند. خطرات ریزش نیز كمتر می شود و در ضمن نیاز به بازسازی كامل سازه ها بعد از آتش سوزی نیز از بین می رود. علاوه بر مسائل فوق نكته مهم این است كه آلومینیوم در حین گرم شدن و حتی ذوب شدن هیچ نوع گاز و دود خطرناك و سمی تولید نمی كند ، در نتیجه در مقایسه با در و پنجره های چوبی و یا PVCبدلیل عدم تولید گاز یا دود خطرناك از كیفیت بالاتری برخوردار است.
آلومینیوم سخت، محكم و پایدار است و یكی از مزایای پنجره های آلومینیومی بر پنجره هایی از جنس چوبی و یا وینیلی(PVC) سختی آنها است. آلومینیوم تقریباً 2/23 برابر سخت تر از وینیل و 2/7 برابر سخت تر از چوب است.
لذا در و پنجره و سازه های آلومینیومی در برابر كج شدن و اعوجاج ناشی از تحرك ساختمان مشكلی از خود نشان نمی دهند و در برابر بارهای اعمالی تغییر شكل نداده و دفورمه نمی شوند.
بر خلاف سایر موارد مصالح ساختمانی، آلومینیوم از عمری طولانی و نامحدود برخوردار است و دوام و پایداری آن از سایر مواردی كه در اطرافمان هر روز می بینیم بیشتر می باشد. در این مورد مثالهای شناخته شده زیادی وجود دارد كه نشان از عمر طولانی این فلز دارند.
آلومینیوم نصب شده در گنبد كلیسای  San RomesGieacchinoدر یك قرن پیش ، اجزاء ساختمانی نصب شده در ساختمان امپراطوری نیویورك در سال 1953 ( اولین ساختمانی كه از آلومینیوم آندایز شده در آن استفاده شد ) و یا مجسمه واقع در سیرك لندن كه قدمت آن به صد سال پیش بر می گردد ، نمونه های جالب و تاریخی در این زمینه می باشند.
آلومینیوم رطوبت را جذب نمی كند ، متورم نمی شود ، ترك نمی خورد ، شكافته و پاره نمی شود ، منقبض نمی شود و قابل فاسد شدن نیست. آلومینیوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش به هیچ گونه پوششی نیاز ندارد.
محصولات مصرفی آلومینیوم در ساختمان به صورت آلیاژهای آلومینیوم می باشند كه به صورت ریختگی یا فولادی بوده و حاوی عناصری مثل منگنز ، منیزیم و سیلیسیم می باشند. وجود این عناصر به صورت آلیاژی باعث یجاد خواص پایداری و دوام و مقاومت در برابر اتمسفر و هوا و استحكام بالا تاحد فولاد می شود.
یكی دیگر از خواص فوق العاده آلومبنبوم مقاومت به خوردگی آن است. اكسید طبیعی كه همواره در سطح آلومینیوم وجود دارد مانع و سد بزرگی در برابر انواع مواد خورنده محسوب می شود. لایه اكسید تشكیل شده ، نازك ، مستحكم و غیر متخلخل است و نقش پوشش را بازی می كند. لذا در ساخت اجزایی از ساختمان كه تنها یك بار قابل چك كردن هستند و بعد از آن امكان بازدید آنها وجود ندارد، مناسب می باشد. آلومینیوم در برابر رطوبت و اتمسفر هوا مقاوم است و خورده نمی شود، لذا بهترین ماده برای ساخت در و پنجره و سایر تجهیزات ساختمانی در مناطق مرطوب و شرجی و نواحی ساحلی می باشد. علاوه بر آن مواد آلوده كننده ای مثل آمونیومNH4، منوكسید كربن و دی اكسید كربن تاثیر بسیار كمی بر آلومینیوم دارند. همچنین تاثیر كمی كه كلرید سدیم بر آلومینیوم دارد باعث استفاده این فلز در سازه های دریایی و مناطق ساحلی گشته است. فویل های آلومینیومی معمولاً بری محافظت از سایر مواد ساختمانی به كار می روند.
مثلاً فویل به پانل های ساختمانی " لامینه " چسبانده می شود و همچون یك پوشش از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری می كند.
آلومینیوم فلزی است كه آندایز می شود، یعنی آلومینیوم به عنوان آند قرار گرفته با اعمال جریان الكتریكی ، یك لایه اكسید بر سطح آن ایجاد می كنند كه ضخامت این لایه بیشتر از لایه اكسید طبیعی است و در ضمن به آلومینیوم قابلیت رنگ پذیری می دهد.
طی پروسه آندایزینگ می توان آلومینیوم را به رنگهای زیبایی در آورد و به آن زیبایی و استحكام بخشید ، در نتیجه طرحی زیبا و جذاب تولید می شود كه سطح آن به آسانی با آب گرم قابل شتشو است و نیاز به هیچ تمیزكاری و نگهداری ندارد و به طور طبیعی مقاوم به خوردگی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    در اينجا اسامي برخي از همكاران صنعت آلومينيوم را ذكر مي كنيم.

همكاران صنعت آلومينيوم

رديف
نام واحد
نام مدیر
همراه
تلفن
پيش‌شماره
1
آل‌كويست
رضا خوش‌نظر
09123156173
 
 
2
آلومينيوم‌ايران(ايرالكو)
مرتضي مرجاني
 
4130231
4130430
0861
3
آميژه ساز اراك
افسانه محبي
 
4131432
4131434
0861
4
آميژه ساز اراك
افسانه محبي
 
6-88798224
88798227
021
5
صنايع‌شمش‌‌ايران‌زمين
 
 
33340254
021
6
درستكار
محمد‌علي‌شيرازي
 
33860523
021
7
ذوب‌روي‌بافق
 
 
88412409
021
8
ذوب‌واحياي‌روي‌قشم،مجتمع
سيد‌مهدي‌خضري
 
22012237
22015275
021
9
زرين
 
 
66802879
021
10
طاهري
علي طاهري
 
33972541
33972541
021
11
عصر صنعت اشراق
سيدحسين‌شريعت
09121307209
9-77203718
77892045
021
12
نجيمي
اكبرنجيمي
 
8-33953757
33909665
021
13
نورسنوح
غلام‌رضا رفيع
 
88914220-1
88891668
021
14
نوين‌گدازامين
رضايي
 
88540517-8
88506406
021
15
آزادگان كوير
جدي
 
44087697
021
16
آسايش‌سازه
عليرضا قاسم‌زاده
 
88672581-3
021
17
آلوپروفال
حسن منتظري
 
55759194-5
55716674
021
18
آلومرول
مازندراني
 
88723341
88710715
021
19
آلومينات
 
 
22049928
22018960
021
20
آلومينيوم ايران(ايرالكو)
مرجاني
 
22258722-3
22261969
021
21
آليران
 
 
66614954
66612887
021
22
اكستروژن‌مهدي‌صنايع
‌‌‌‌
علي‌اكبر زاغري
09121161665
56232295
021
23
الون فلز
مهرداد عجمي
 
66807750-3
66807383
021
24
ايران قالب
 
 
66806760
66805499
021
25
برادران صادقي
صادقي
 
55705105
021
26
پارس آلومينيوم
 
 
66825810
66802625
021
27
پارس دكور
محسن رستم‌نژاد
09121091429
55644180
55644134
021
28
بوبان
آرمان
 
66691013
66691012
021
29
جم
موسي صادقي
09121036878
55738246
55714819
021
30
الومينيوم افتخاري
اصغر افتخاري
09125282248
4323523
0229
31
استقلال نوين
رستم خاني
09123588015
66794458
66794459  
021
32
فروشگاه آلومينيوم رمضاني
حميد رمضاني
09121726211
55253161
021
33
آلومينيوم اشکان
ايوبيان
09123787397
55253068
55279805
021
34
دکور آرمينا
احمد زينلي
09121948975
55252580
021
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 جدیدترین اخبار نمایشگاهها
 

 

 نمایشگاه بازسازی    زمان برگزاری : 16 - 18 ماه اکتبر 2013

مکان برگزاری: لیک ساید سنت، شیکاگو، آمریکا

 

کنفرانس  پاییزه  AAMA   زمان برگزاری : 27-30 اکتبر 2013

مکان برگزاری : بالتیمور، ایالت میلند، آمریکا

 

چهل و نهمین کنفرانس و نمایشگاه سالانه AMD    زمان برگزاری : 7- 3 ماه   نوامبر 2013

مکان برگزاری: ایالات متحده

 

 

 

 نمایشگاه بازسازی    زمان برگزاری : 16 - 18 ماه اکتبر 2013

مکان برگزاری: لیک ساید سنت، شیکاگو، آمریکا

 

کنفرانس  پاییزه  AAMA   زمان برگزاری : 27-30 اکتبر 2013

مکان برگزاری : بالتیمور، ایالت میلند، آمریکا

 

چهل و نهمین کنفرانس و نمایشگاه سالانه AMD    زمان برگزاری : 7- 3 ماه   نوامبر 2013

مکان برگزاری: ایالات متحده

 

 

 
کلیه حقوق این پورتال متعلق به شرکت درب های اتوماتیک ایران می باشد.

 

طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر